ILYA GRINGOLTS, KEMAN

ILYA GRINGOLTS, KEMAN

1998 yılında “Uluslararası  Paganini Keman Yarışması” ödülünü kazanan Ilya Gringolts, ayrıca Paganini Caprice’lerini mükemmel yorumlayan en genç yarışmacı olarak da iki özel ödül aldı. Keman ve beste eğitimine St. Petersburg Özel Müzik Okulu’nda başladı, Itzhak Perlman’ın desteğiyle Juilliard Okulu’nda tamamladı. BBC tarafından Yeni Nesil Sanatçılar Programı için seçilen 12 genç sanatçıdan biriydi.

Son yıllarda Abbado yönetimindeki Mahler Oda Orkestrası, NDR Hannover, NHK Orkestrası, İngiliz Halle ve Ulusal Senfoni Orkestrası, Alman Berlin Senfoni Orkestrası, BBC İskoç Senfoni, Boston Haydn & Handel Society, İskoç Kraliyet Ulusal ve Basel Senfoni Orkestraları, Barselona Senfoni ve Katalonya Ulusal Orkestrası, ve İskoç Oda Orkestrası ile pek çok kıtada konserler verdi. Resital sanatçısı olarak katıldığı ve katılacağı etkinlikler arasında; Verbier, St. Magnus, Cheltenham,  Lucerne, Kuhmo, Risor, Zermatt, BBC Proms, the Wigmore Hall, Basel AMG Solistenabende, Monte Carlo Festival Printemps des Arts, Saint Petersburg Philharmonic, Colmar, Milan Serate, ve Budapeşte Enescu gibi çeşitli festivaller sayılabilir. Yuri Bashmet, Lynn Harrell, Diemut Poppen, Vladimir Mendelssohn, Itamar Golan sanatçıya oda müziğinde sıklıkla eşlik eden müzisyenlerdir. Yakın dönemde Gringolts Yaylı Çalgılar Dörtlüsü’nün de kurucusu oldu.

2007 yılında Claudio Abbado yönetimindeki Simon Bolivar Gençlik Orkestrası eşliğinde yorumladığı Beethoven’ın Üçlü Konçerto’su Deutsche Grammophon tarafından piyasaya sunuldu. Pletnev, Repin, Imai ve Harrell ile Taneyev Oda Müziği CD’si Gramofon Ödülü’nü kazandı. Volkov yönetimindeki BBC İskoç Senfoni Orkestrası ile yorumladığı Taneyev ve Arensky Keman Konçertoları büyük beğeni kazandı. Onyx tarafından piyasaya çıkarılacak albümünde Peter Laul ile birlikte Schuman’ın keman/piyano sonatlarını yorumladı.
Müzik eğitimine büyük önem veren Ilya, bir süre önce İskoç Kraliyet Müzik ve Drama Akademisi’nde konuk öğretim görevlisi olarak ders vermeye başladı.