SAYGUN QUARTET

SAYGUN QUARTET

ONLINE BİLET SATIN AL

Keman / Violin : Deniz Toygür
Conus Keman / Violin : Özge Özerbek
Viyola / Viola : Yağmur Tekin
Viyolonsel / Violincello : Yusuf Çelik
Konser/ Concert
17 Mayıs 2017 / 17 May 2017
Saat:20.00
Latin Katolik Kilisesi / Catholic Church of Mersin

Karşıyaka Oda Orkestrası / Karşıyaka  Chamber Orchestra
Karşıyaka Oda Orkestrası (KODA) kuruluş çalışmaları Karşıyaka Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Mutlu Akpınar’ın Karşıyaka ilçesini (beldesini) Kültür Sanat Merkezi’ne dönüştürme projesinin en önemli adımı olarak  2014 Ağustos ayında başlatılmıştır.Bu oluşum Türkiye’de ilk ilçe belediyesi orkestrası olup Devlet ve Üniversite orkestraları dışındaki ikinci (Eskişehir B.B.S.O. ‘ndan sonra) tam zamanlı yapılanma olma özelliğini taşımaktadır. Ülkemizde  son yıllarda gelişen ve kültürel yaşantımıza son derece olumlu katkılarda bulunduğuna inandığımız konser başına toplanan orkestralardan farklı olarak, KODA süreklilik arz eden , sanatçılara devamlı ve sabit bir iş sağlayan bir yapıdır. KODA  müzisyenlerin asli ve güvenli yuvası olarak genç sanatçılara yeni bir iş sahası sunmakta, bu yapısı ile  yalnız Karşıyaka için değil , tüm İzmir ve ülkemiz adına için yeni bir sanat pınarı haline gelmektedir. Orkestra, Hakan Şensoy’un Müzik Direktörlüğünde, Oğuzhan Kavruk’un Müzik Danışmanlığında, Tevfik Rodos’ un Sanat Koordinatörlüğünde çalışmalarını yürütecek olup üst gözlemci kimliği ile Prof. Rengim Gökmen’in deneyimlerinden yararlanmaktadır.
Bunun yanında KODA’nın tüm Türk orkestra şefleri ile  yabancı şeflerin deneyimlerinden çok şey kazanacağı su götürmez bir gerçektir. Bu nedenle yerli veya yabancı , ünlü veya genç,şef ve solistlerin sanatseverlere unutulmaz konserler vereceğini şimdiden sizlere müjdeleyebiliriz. Ayrıca Karşıyaka Oda Orkestrası’nın Ulusal ve Uluslararası turneler yoluyla festival ve benzeri organızasyonlarda ülkemizin ve İzmir’in sanat gücünü gururla temsil etmesini hedeflenmektedir.

Program / Programme
-L.v.Beethoven Yaylı Sazlar Dörtlüsü Op.18 No.3 Re Majör
1. Allegro
2. Andante con moto
3. Allegro
4. Presto
-N. Kodallı Yaylı Sazlar Dörtlüsü No.2
1. Allegro
2. Largo Cantabile
3. Allegro assai
-F.Mendelssohn Yaylı Sazlar Dörtlüsü Op.80 No.6 Fa minör
1. Allegro vivace assai
2. Allegro assai
3. Adagio
4. Finale: Allegro molto

Karşıyaka Belediyesi  Oda Orkestrası (KODA) grup şeflerinden oluşan Saygun Quartet (Deniz Toygür Conus,Özge Özerbek Keman, Yağmur Tekin Viyola, Yusuf Çelik Viyolonsel) 2015 yılında quartet çalışmalarına başladı. Prof.Rengim Gökmen yönetimindeki KODA Orkestrası eşliğinde E.Elgar’ın ‘’Introduction and Allegro’’ adlı eserini solist olarak festival ve konserlerde seslendiren Saygun Quartet, 2016 Mayıs ayında Ankara’da düzenlenen ‘’Uluslararası Ulvi Yücelen Oda Müziği Yarışması’’nda birincilik ödülüne layık görüldü.
2016-2017 konser sezonu kapsamında İstanbul, Ankara, İzmir gibi Türkiye’nin önemli  şehirlerinin ünlü salonlarında konser vermekte olan Saygun Quartet, 2016 Temmuz ayında Devlet Sanatçısı Gülsin Onay ile Bodrum Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin açılış konserini yapmış ve sanatçının 2000. konserini beraber seslendirme onuruna erişmiştir. Devlet Sanatçısı Gülsin Onay ile konserlerine devam etmekte olan Saygun Quartet, Fazıl Say ile kendi bestesi olan yaylı sazlar quarteti ‘boşanma’ eserini çalışarak repertuarına eklemiştir. Sevda Cenap And Vakfı’nın düzenlediği  ‘2016 Yılı Onur Ödülü Altın Madalyası Töreni’nde ödülün sahibi Değerli Besteci Turgay Erdener’in yaylı sazlar dörtlüsünü seslendirmek üzere davet edilmiştir.
Eylül ayında Michael Stricharz ustalık sınıfına katılmış olan grup 2016 Kasım ayında Hollanda’da katıldığı ’15. Almere Uluslararası Oda Müziği Yarışması’nda birçok grubun önüne geçerek finale kalmaya hak kazanan son dört gruptan biri olmayı başarmıştır.