YILDIZ İBRAHİMOVA, SOLİST

YILDIZ İBRAHİMOVA, SOLİST

Yıldız İbrahimova ilk müzik derslerine Çocuk Müzik Okulu’nda piyanoyla başladı. Şan ve piyano öğrenimi gördüğü Sofya Müzik Lisesi’ni, Bulgar Devlet Müzik Akademisi’ni birincilikle bitirdi. Sanatçının; dört oktavlık sesi, özgür doğaçlama ustalığı, cazdan folklor ve çingene şarkılarıyla avangard müziğe varıncaya kadar geniş bir uğraş alanı, değişik müziklerde spesifik teknikleri değerlendirme yetenekleri vardır. Antoine Herve, Ives Robert, Jean Lois Lognon, Françoise ve Louis Montin, Zeena Parkins, Michail Alperin, Milcho Leviev, Okay Temiz, Tuna Ötenel, Ivo Papazov, Thedosii Spasov, Anatoly Vapirov, Vladimir Tarasov, Peter Kowald, Le Qvan Ninh, Carlo Rizzo, Urs Leimgruber, Lajos Dudas, Rudolf Dasek, Mike del Ferro gibi müzisyenlerle çalışmıştır. Ayrıca İstanbul, İzmir CSO, Antalya, Petersburg, Sofya Radyosu senfoni orkestraları, Sofya Operası Orkestrası ile çalıştı ve halen bu orkestralarla konserler vermektedir. Rengim Gökmen, Erol Erdinç, Plamen Jurov, Georgi Notev gibi orkestra şefleriyle çalıştı. Bolşoy Tiyatro’da söyledi; Avrupa, Amerika, Asya, Avustralya, Afrika kıtalarında, aralarında Almanya, Fransa, İtalya, ABD, Meksika, Güney Afrika, Rusya, K. Kore ve Japonya’nın da bulunduğu 40 ülke; Prag, Berlin, Duisburg, Viersen, Paris, Nancy, Mulhouse, İnnsbruck, Moskova, Houston, Dublin, İstanbul, Sofya, Varna, Atina, Novosibirsk gibi caz festivallerine katıldı. Sanatçı ayrıca “Acatamus”, “Labirints”, “Seni Seviyorum Roza”, “Illusory Eternity” filmleri ile “Yunus Emre”, “Opera des Pekines”, Dostyoveski’nin “Aşağılanan ve Horlananlar” oyunları gibi pek çok eserde şarkıcı ve aktris gibi rol aldı. Bulgaristan, Türkiye, Fransa, Yugoslavya, Almanya, ABD’de 15 albüm çalışması yaptı. Önceki CD’lerinde Bulgar ve Türk halk müziklerini caz stilinde evrenselleştirme uğraşı içinde olan İbrahimova; modern, avangart müzik dallarında uygulama ve beste çalışmaları yanında Çigan müziğini klasik ve caz müziğiyle bağdaştırarak aranjmanlar yapmaktadır.

 

Yıldız İbrahimova; Fransa, Almanya, Bulgaristan ve Türkiye’de müzik okulları, konservatuvar öğrenci ve öğretmenleri ile atölye çalışmaları yapmış ve yönetmiştir. “ODTÜ Müzik ve Güzel Sanatlar Bölümü” ile “Bilgi Üniversitesi Caz Müziği Bölümü”nde öğretim üyeliği yapmıştır. Halen ODTÜ ve Başkent Üniversitesi “Müzik ve Güzel Sanatlar Bölümleri”nde öğretim üyeliğini sürdürmektedir. Yıldız; 1993’te başlayıp Innsbruck, Mulhouse, Novosibirsk, Varna, Atina’da, daha sonra Sofya, Nish, Ankara, Saraybosna uluslararası caz festivallerinde çalgısız, yalnızca sesle 90 dakikalık solo vokal konserleri vermiştir.

 

Aldığı ödüller arasında; “1998 Balart Ödülü” (Dünyaya Balkan Müziğini Tanıtan En İyi Sanatçı Ödülü), 1998 yılında Caz dergisinin düzenlediği ankette Türkiye’de dinleyiciler tarafından seçilen “En iyi Caz Şarkıcısı” unvanı bulunuyor. 2002 yılında “Johanesburg Ekoloji ve Sosyal Gelişme Dünya Konferansı”na Birleşmiş Milletler tarafından kültür elçisi olarak gönderildi ve Türkiye ile Bulgaristan’ı konserler vererek temsil etti. 2003 yılında Bulgar Müzisyenler Birliğinin “Yılın En İyi Sanatçısı Ödülü”nü aldı. Sırbistan 26.Uluslararası Nish Caz Festivalinde “2009 Yılında En İyi Performans Sergileyen Sanatçı Ödülü” ile “Caza Katkı Sağlayan En Başarılı Sanatçı Ödülü”ne layık görüldü. En son ödülü ise 16 Ocak 2010 aldığı “2009 yılı Kültür ve Sanat Elçisi”dir.

 

Yıldız İbrahimova’nın albümleri şunlardır: 1979 Turkish Folk Songs LP, Balkanton, Sofia – Bulgaria, 1981 Naissus Jazz-81 LP, Discos ,Nish – Serbia, 1987 Jazz and Something More LP, Balkanton-Sofia,Bulgaria, 1990 The Girl With Lovely Eyes LP, Balkanton, Illusiory Eternity LP, Balkanton, 1991 Paris-Zagreb CD, Paris – France, 1992 Illusiory Eternity CD, Balkanton, Hard Way To Freedom CD, Ava Records, Sofia – Bulgaria, 1995 Voice Of Rainbow CD & MC, Raks Music, İstanbul – Turkey, 1997 Balkanatolia CD & MC, Raks Music, İstanbul – Turkey, Chamber Music Life CD, Pannon Classic,WDR – Germany, 1999 Thracian Rhapsody CD, Labor Records, New York – US, Marcanja – Songs Of The Gypsy CD & MC, Universal Music –Istanbul, Turkey, 2003 Children Songs-Boyut –Istanbul, Turkey, Children Songs-Virginia Records-Universal Music –Sofia, Bulgaria, 30 Years On Stage-Virginia Records, Universal Music – Bulgaria, 2009 Back To My Love, Virginia Records – Bulgaria.